Dzięki ciężkim maszynom budowlanym, które odciążają człowieka od dźwigania ogromnych ciężarów, praca stała się bardziej efektywna i wydajna. Maszyny budowlane znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej i produkcyjnej. Oprócz wymogów wysokiej wydajności, charakteryzują się one również dużą zdolnością adaptacyjną. Oznacza to, że sprzęt może być dostosowany do różnych warunków i rodzajów pracy.
Bez podstawowego elementu instalacji, jakim jest pompa hydrauliczna, żaden sprzęt nie byłby w stanie funkcjonować. Pompy hydrauliczne są integralną częścią maszyn, na których polegamy każdego dnia, w tym sprzętu budowlanego, pojazdów ratunkowych i ciężkich maszyn – dźwigów lub pras hydraulicznych. Są one wykorzystywane w różnych zastosowaniach do pompowania cieczy i gazów. Jest to element, który umożliwia nieprzerwaną pracę w trudnych warunkach, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio o niego dbać.
Co to jest pompa hydrauliczna? Jak działa pompa hydrauliczna?
Pompa hydrauliczna jest podstawowym elementem maszyn budowlanych. Służy do doprowadzenia cieczy ze zbiornika do cylindra hydraulicznego, gdzie napędza tłok i wykonuje właściwą pracę. Pompa hydrauliczna jest mechanicznym źródłem mocy, które zamienia energię mechaniczną na energię hydrauliczną (energię hydrostatyczną, tj. przepływ, ciśnienie). Generuje ona przepływ o mocy wystarczającej do pokonania ciśnienia wywołanego przez obciążenie. W punkcie obwodu, pompa hydrauliczna wprowadza przepływ do maszyny hydraulicznej (silnika hydraulicznego lub cylindra) w celu wykonania użytecznej pracy.
Najprostsza pompa posiada wirnik z łopatkami, które nie mogą obracać się w obudowie. Kiedy łopatki obracają się, tworzą puste przestrzenie pomiędzy nimi a obudową. W każdym zagłębieniu objętość wzrasta w jednym kierunku i maleje w innym, wytwarzając w ten sposób ssanie i ciśnienie.
Awaria pompy hydraulicznej, z czego może wynikać?
Najczęstszą przyczyną uszkodzeń tego elementu są uszkodzenia mechaniczne wynikające z wysokiego ciśnienia w układzie lub nawet zanieczyszczenia oleju. Równie ważnym czynnikiem jest dobór odpowiedniej pompy do danej aplikacji i wymagań.
Pompa jest napędzana przez silnik lub motor. Olej hydrauliczny pobierany jest ze zbiornika przez filtr wlotowy. Wraz z nim do pompy dostaje się powietrze atmosferyczne, które podczas pracy ulega sprężeniu. W pewnym momencie jego ciśnienie wewnątrz pompy osiąga poziom krytyczny, przy którym przedostaje się ono na stronę zbiornika przez zawór zwrotny. W ten sposób dochodzi do kawitacji – tworzenia się pęcherzyków powietrza w cieczy.
Kawitacja powoduje znaczne uszkodzenia maszyn budowlanych, dlatego warto zadbać o ograniczenie jej występowania poprzez dobór wysokiej jakości pomp do swojego sprzętu.
Pompy hydrauliczne są stosowane w układach napędu hydraulicznego i mogą być hydrostatyczne lub hydrodynamiczne.
Jak odpowiednio zadbać o sprzęt – pompy hydrauliczne konserwacja i czyszczenie
Konserwacja pomp hydraulicznych jest często pomijana. Mamy tendencję do brania naszych pomp hydraulicznych za pewnik, dopóki coś nie pójdzie nie tak. Wtedy chcemy wiedzieć, co się stało i jak możemy tego uniknąć w przyszłości. Zrozumienie, co dzieje się wewnątrz pompy hydraulicznej, gdy działa, jest kluczowe dla utrzymania prawidłowo działającego systemu.
Pompy hydrauliczne są w wielu różnych kształtach i rozmiarach o różnych możliwościach. Istotne jest jaki rodzaj zanieczyszczeń wewnętrznych może wystąpić w pompie hydraulicznej, jak te zanieczyszczenia wpływają na ogólną wydajność pompy hydraulicznej i co można zrobić, aby utrzymać pompę hydrauliczną w stanie bezawaryjnej pracy.
Utrzymanie poziomu czystości cieczy w układzie hydraulicznym jest ważnym czynnikiem przedłużającym żywotność sprzętu. Głównym tego powodem jest fakt, że ponad 80% wszystkich przedwczesnych awarii jest spowodowanych problemami związanymi z zanieczyszczeniem.
Kiedy małe cząsteczki dostają się do pompy hydraulicznej, są one często uwięzione przez mikroskopijne puste przestrzenie powstałe podczas procesu obróbki. Te puste przestrzenie mogą gromadzić cząstki o wielkości 1 mikrona i większe. Jeżeli te puste przestrzenie pozostaną niezabezpieczone, mogą spowodować uszkodzenie ruchomych części pompy hydraulicznej, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń, takich jak nieszczelne uszczelki, zwiększony poziom hałasu, a nawet awaria katastroficzna.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/